Ako fotiť ohňostroj – návod

Už je to tu. Koniec roka a začiatok nového. Či ste v meste alebo na dedine, začiatok nového roka sa väčšinou víta ohňostrojom. Niektoré sú také nádherné, že na ne človek hľadí s otvorenými ústami. Preto by bola škoda nemať na ne pamiatku. A nemyslím tým popáleniny. Prinášame vám krátky návod ako fotiť ohňostroj.

Ako fotiť ohňostroj – Výbava

Najskôr si povieme, čo na to budeme potrebovať. Ako isto tušíte, budete potrebovať fotoaparát, či už kompakt alebo zrkadlovku. Na niektorých býva automatický mód ohňostroj. No ak chcete mať fotenie úplne pod kontrolou, potrebujete aby mal manuálny režim. Budeme si totiž musieť niektoré parametre nastaviť. Ideálne ak má režim BULB.

Statív je ďalšou povinnou pomôckou. Bez statívu budete mať fotky rozmazané. Aj keď možno samotný ohňostroj bude pekný, no okolie bude rozmazané. Všimnúť si to môžete na nasledujúcej fotke. Nemal som so sebou statív a udržať 2 sekundy z ruky sa nedá. Všimnite si rozmazaných ľudí vzadu. Pri fotení ohňostroju to bude podobné, ak sa v zábere budú nachádzať statické objekty.

Okrem tohto sa vám statív zabezpečí miesto aj tam, kde je hlava na hlave. Ľudia často rešpektujú fotografov a nechávajú im viac priestoru.

Objektívy vyberajte podľa toho kde budete. Niekedy vám stačí základný, no ak budete ďaleko možno sa vám zíde aj telefoto. Svetelnosť nejako veľmi nemusíte riešiť.

Diaľková spúšť sa vám zíde, ak nemáte veľmi pevný statív.  Inak sa viete zaobísť aj bez nej. Na poriadnom statíve foťák len tak ľahko nerozkývate. A na elimináciu drobného záchvevu pri stlačení spúšti si len jednoducho zapnete predsklopenie zrkadla.

Medzi iné príslušenstvo, ktoré si so sebou zobrať môžeme zaradiť baterku – predsa len sa v zime rýchlejšie vybíja. Nezabudnite rukavice – ruky treba udržať v teple. So skrehnutými prstami sa sa vám foťák bude veľmi ťažko ovládať. Fotografická vodováha – ak nemáte na statíve alebo vo fotoaparáte, zíde sa vám na vyrovnanie horizontu. Ale pevne verím, že hladina alkoholu je pri fotení na minime a horizont si nastavíte dostatočne vodorovne 🙂 Ak nie, tak je to už len malinká úprava vo Photoshope alebo inom programe.

Výber miesta na fotenie ohňostroju

Tomuto bodu venujte dostatok času. Počas ohňostroju nemôžete len tak odbehnúť niekam inak, inak veľa nafotíte. Ideálne je, ak viete kde bude ohňostroj. Často krát býva na tom istom mieste ako každý rok, preto stačí zaloviť v spomienkach z minulého roku. Ak už viete kde bude ohňostroj, môžete začať hľadať vhodné miesto. Neodporúčam byť veľmi blízko, pretože budete mať fotky z veľkého podhľadu. Vyberte si radšej vzdialenejšie stanovište.

Treba si dať pozor aj na to, aby vám v zábere nezavadzali:

  • koruny stromov
  • pouličné lampy
  • žeriavy
  • vysvietené budovy
  • ….

Na fotke budú pôsobiť rušivo. Keď už máte miesto, ktoré spĺňa všetky podmienky, môžete si pozrieť aký uhol záberu budete mať s rôznymi objektívmi a podľa toho sa rozhodnúť, ktorý použijete. Ak už ste definitívne rozhodnutý pre toto stanovište, môžete rozložiť statív. Výhodu máte ak bývate na niektorom z vyšších poschodí s dobrým výhľadom na ohňostroj.

TIP: Ak viete kde bude ohňostroj, vyhliadnite si miesto už cez deň, aby ste večer len prišli na istotu. Na miesto príďte trochu skôr, aby vám ho nikto neobsadil.

Na mieste si ešte skontrolujte kompozíciu, prípadne nastavte zaostrovanie – kuk nižšie.

Nastavenia fotoaparátu

Správne nastaviť expozíciu nie je zrovna najľahšie. Prejdeme si postupne jednotlivé nastavenia.

ISO

Tu veľa nenastavíme. Pokojne môžete nechať na 100, max 200.

Čas

Tu už nastavíme veľa. Ak použijete krátke časy, zachytíte len svietiace body na oblohe. Ale o to nám predsa nejde, chceme zachytiť dlhé čiary, aby sme videli celú krásu ohňostroja. Preto voľte dlhšie časy. Kludne aj cez sekundu.

Clona

Clonou budete korigovať jas fotografie. Môže sa stať, že niektoré fotky budú pri rovnakom čase veľmi svetlé, iné tmavé. Toto záleží aj od veľkosti ohňostroja na oblohe. Ak pricloníte, fotka bude tmavšia. Ak clonu viac otvoríte, fotka bude svetlejšia. Treba sa s tým pohrať. Pravdepodobne sa na nižšiu ako osmičku nedostanete. A taká clona 20 sa tiež možno objaví.

Zaostrovanie

Zaostrovať pri každom vystrelení ohňostroju je blbosť. Preto máte dve možnosti:

  1. Zaostrite na automatike hneď na začiatku ohňostroju a potom prepnite na manuálne zaostrovanie.
  2. Ak si prídete miesto, kde budete stáť, obzrieť už pred ohňostrojom, môžete si počas dňa zaostriť zhruba, kde očakávate ohňostroj. Zaostrovanie prepnite na manuál a nehýbte s ním až do fotenia.

Bulb

V manuálnom režime nemusíte nastavovať len časy, ktoré sú predvolené. Môžete využiť režim BULB. A to jednoducho tak, že stlačíte spúšť, keď ohňostroj vyletí a pustíte, keď už nie je zaujímavý. Samozrejme, nemyslím tým, počas celej dĺžky trvania ohňostroju. Ale len počas „jedného výstrelu“.

Vyváženie bielej

Ak fotíte do JPG, toto nastavenie treba určite spraviť. Nenechával by som to na automatiku, skôr by som použil jedno odskúšané nastavenie. Ak fotíte do RAW, vyváženie bielej nastavíte v počítači jedným klikom.

Vstavaný blesk

Napíšem ho ako samostatný bod. Ak sa foťák z nejakého dôvodu rozhodne ho zapnúť, okamžite mu ho zakážte. Dosvieti len na pár metrov a akurát vám tak pokazí fotku.

Automatická redukcia šumu pri dlhých expozíciach

Túto funkciu môžete vypnúť. Používajú sa nízke hodnoty ISO, preto veľa šumu na fotkách nebude. Ak predsa len chcete mať zapnutú túto funkciu, musíte rátať s tým, že po expozícii sa bude foťák „nedostupný“ tak dlho, ako dlho trvala expozícia.

Ako fotiť ohňostroj

Ako fotiť ohňostroj záleží aj od ohňostroja samotného. Treba približne odsledovať kedy bude na oblohe vybuchovať a stlačiť spúšť.  Nastavenia si spravte už predtým, no po každej fotke si ich skontrolujte a prípadne korigujte. Časy sa budú pohybovať v hodnotách od 1 do možno 8 sekúnd. Clonu asi budete mať nastavenú minimálne na osmičke, max do 22. Vždy to záleží od konkrétneho ohňostroja.

Najčastejšie problémy, s ktorými som sa stretol:

  • Na fotke sú len svetlé body a nie pekné čiary – máte nastavený veľmi krátky expozičný čas, treba ho predĺžiť.
  • Ohňostroj je zachytený pekne celý, ale je strašne svetlý – skúste trošku pricloniť a bude to lepšie.

Úpravy fotiek po fotení

V prvom rade ich bude treba vytriediť. Nepodarky preč, pekné ideme doladiť. Nebudem písať presný návod čo a ako robiť. Napíšem len pár bodov, ktoré som s fotkami robil ja.

  • Vyrovnanie horizontu
  • Orezanie fotky pre lepšiu kompozíciu
  • Odstránenie rušivých predmetov na fotkách
  • Doladenie farieb ohňostroja

Ak si neviete rady s Photoshopom, odporúčam absolvovať aspoň základný kurz. Osobne som vyskúšal kurz od jedného pánka z Čiech. Žiadne zbytočné informácie, rýchlejšie tempo vysvetľovania, zrozumiteľne podané informácie. Kurz nájdete na stránke profiphotoshop.cz – klik 🙂

Tak a to by bolo všetko. Dúfame, že vám tento návod, ako fotiť ohňostroj, pomôže a podaria sa vám úžasné zábery. Ak by sa zábery nepodarili, nezúfajte. Silvestra bude aj o rok. Prajeme veľa vydarených fotiek a šťastný Nový rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.