- Vlani Adobe priniesol nový program so starým názvom Lightroom.
- Pôvodný Lightroom premenoval na Lightroom Classic.
- V čom sú rozdiely a oplatí sa používať nový Lightroom?
Na poslednom krúžku prišla na rad debata aj o Lightroome a zdražovaní Adobe plánov pre fotografov. Balíčky už poznám ale o novom Lightroome som vedel len informácie uvedené v blogu o novom Lightroome. Nikdy som si ho teraz neskúšal. Tak som si ho nainštaloval a tu sú moje prvé dojmy z používania.
Čo je to ten nový Lightroom?
Rok 2018, neviemkoľký Jún, tichý podvečer. Vrźganie hojdačky vyrušuje pri debate o Lightroome. Hovorím kamarátke, že spravili zjednodušený Lightroom. Pozrie na mňa a so smiechom dodá: „Ha, to čo sa tam už dá zjednodušiť, veď tam len hýbeš gombíkmi a fotka sa upravuje. To naučíš aj hen,“ ukáže do prednej záhradky, „tohto psa za granule.“
Ukázalo sa, že sa dá zjednodušiť aj posúvanie gombíkov. Napríklad tak, že všetko málo používané sa dá preč a zostane len posúvanie gombíkov. Nový Lightroom je teda odľahčená verzia toho plnotučného.
Rozdiely v používaní a vzhľade
Hneď po otvorení Lightroomu si všimneš, že na obrazovke toho dosť chýba. Stratil sa horný riadok s Knižnicou, Develop módom a ostatnými časťami. Priznám sa. Doteraz som ich asi nikdy nepoužil. Pozrel som si ich až pri písaní tohto článku. Namiesto nich je tam veľké políčko na vyhľadávanie s tlačidlom na filtrovanie. Hotové fotky môžeš uložiť do zariadenia alebo dať zdieľať – je na to tlačidlo. Vedľa neho nápoveda Cloud Storage – veľký rozdiel vo fungovaní oproti plne verzii.
Import fotiek a Cloud
Zabudni na plný disk, prehrabávanie sa v externých HDD či zálohovanie cez NAS. Všetky, ale že komplet všetky importované fotky sa odosielajú na servery Adobe. Pri dobrom internetovom pripojení nahrávanie nevidím ako problém. No u mňa, kde do domu nazízajú líšky, poľné zajace sa kŕmia rovno pred plotom, autá sa už len otáčajú, lebo ďalej cesta nevedie a internet – tak o vyšších rýchlostiach a tu dá len snívať, u mňa je nahrávanie na servery mínus.
Myslím, že väčšina ľudí bude mať skôr problém s objemom dát – v základe 20GB. Čo s tým a aké sú ceny vyšších dát napíšem v samostatnom článku.
Kľúčové slová
Ak si bol v Lightroome zvyknutý ich vypisovať, tu nemusíš. Adobe to vyrieši za teba a všetky nahraté fotky si popozerá a vie čo je na nich. Nefunguje to na 100% a vyhľadáva len v nahratých fotkách. Slovenčinu to zatiaľ asi vôbec nepozná. Aspoň mne to nešlo. Kľúčové slová si stále môžeš doplniť aj sám.
Develop mód
Už nie je v záložke. Automaticky sa spustí pri použití niektorého z nástrojov na úpravu. Všetky nástroje nájdeš v pravom stĺpci. Na prvý pohľad obsahuje všetko, na čo som zvyknutý a zmena prišla len pri vzhľade. Prerobili sa posúvníky – pravdepodobne preto, aby sa s nimi prštekom lepšie pracovalo na tablete či mobile. Ďalšie možnosti nájdeš kliknutím na tri bodky.
Kamarátstvo s Photoshopom zostalo zachované a fotky si tak vieš stále jednoducho otvoriť z Lightroomu vo Photoshope na dva kliky.
Presety
Fungujú 🙂 A rovnako ako v starom Lightroome. Môžeš si nahrať získané alebo vytvoriť vlastné.
Riadok s fotkami
Filmstrip sa tiež zjednodušil. Pri úprave vidíš len jednu fotku, no ak chceš prehliadať všetky, môžeš ich mať rozložené do Square grid alebo Photo grid. Zoradenie podľa fotografií podľa rôznych dátumov, hodnotenia alebo názvu tiež nechýba. Pri označovaní fotiek sa stratili farby, zostali len hviezdičky a vlajky. V develop móde sa objaví možnosť porovnať fotku s pôvodnou.
Export fotografíí
Zabudni na tristo možností pri exporte. Fotky môžeš dať zdieľať alebo uložiť do zriadenia. Na výber máš uloženie Originál fotky + nastavení alebo si môžeš dať fotky exportovať do JPEG. S nastaveniami sa tiež veľmi nepohráš – nastaviť vieš okrem cieľovej zložky len veľkosť súboru – a to buď Small, Fullsize alebo Custom, kde si zvolíš koľko px má mať dlhšia strana fotky.
Prepojenie s webom
Ak máš spravený web cez Adobe určite oceníš možnosť pripojiť sa k Adobe Portfolio a vybrané fotky zverejniť na webe.
Rýchlosť Lightroom
Lightroom Classic má v minimálnych požiadavkách na PC procesor s aspoň 2GHz frekvenciou a 4GB RAM. Môj notebook oba spĺňa, ale aj tak je to utrpenie. Lightoom síce ide, no všetko mu trvá a trvá a nedajbože by som chcel popri tom počúvať hudbucez Spotify alebo cez Youtube na zapnutom Chrome. Predsa len minimálne požiadavky sú iné ako odporúčané – tu sa RAM vyšplhala až na 12GB. To môj kancelársky notebook nespĺňa ani z ďaleka.
Je zjednodušený Lihgtroom riešenie? Na začiatku práce išiel až prekvapivo rýchlo. Nič sa mi nezasekávalo, všetko išlo plynulo a bola to radosť pracovať. Pri písaní tohto článku som občas pozrel do Lightroomu a čo to poklikal. Občas sa spomalil, no nečudujem sa. Mám otvorené dve okná v Chrome po 5 kariet, plný Lightroom, Spotify, Photoshop a pripojený druhý monitor, čo dáva môjmu notebooku dosť zabrať.
Uvidím ako na tom bude s rýchlosťou neskôr, ale myslím si, že budem spokojný. Aj mobilná aplikácia ide plynulo. Menšie zaváhanie je len pri hýbaní posuvníkmi – zmeny sa síce prejavovali hneď, ale fotka sa na chvíľočku rozmazala. No nie je to nič strašné 🙂
Nevýhody
Fotky sa musia nahrávať do Cloudu – u mňa nevýhoda nie len z pohľadu spomínaného pomalého internetu ale aj z pohľadu veľkosti diskového priestoru. No na druhú stranu, ak by som si robil lepší poriadok vo fotkách, tak 1TB mi vystačí na dooobre dlho. Verzia s 20GB je dostatočná skôr pre JPG. Pri RAW to vidím tak, že hotové fotky hneď exportujem a z Cloudu zmažem. Inak to budem mať hneď plné.
Chýbajú niektoré módy – Map, Slideshow, Print tu nenájdeš. Ak si bol na ne zvyknutý, máš smolu.
Pravidelné platby – za používanie si musíš platiť každý mesiac. Toto ale nie je novinka a platí to už dlhšie. S príchodom tejto verzie Lihgtroomu Adobe zrušil predaj krabicových verzii programu. Ak by si ale chcel niektorú zo starších verzii, môžem sa popozerať po licencii na niektorú z nich. Stačí mi napísať požiadavku do mailu: info@fotolevice.sk
Záver – pre koho je nový Lightroom?
Celkovo som so vzhľadom a používaním Lightroomu spokojný. V niektorých situáciach by sa mi ale hodili niektoré funkcie z plného Lihgtroomu – napríklad vloženie vodoznaku pri exporte fotografii. Ja ho síce nepoužívam, no pre klientov občas upravujem fotky a niektorí vodoznak alebo logo vyžadujú. Odobraté módy Map, Slideshow, Print mi vôbec nechýbajú. Ak ich oželieš aj ty a uspokojíš sa len s úpravou fotografie, tak tento Lightroom je pre teba.
Pretože presne to je jeho cieľ: upravovať fotky tak, aby to zvládol každý a mal ich k dispozícii vždy a všade.
Preto je táto verzia podľa mňa skoro pre každého, kto sa fotením zaoberá trošku viac a nepotrebuje robiť fotomontáže. Je pre neho výhoda mať fotky v cloude a nemá problém platiť 12€ mesačne.
Lightroom si môžeš ho vyskúšať. K dispozícii je 7-dňová skúšobná verzia. Svoje dojmy z neho nám potom napíš do komentárov 🙂
Názor k “Vyskúšal som nový Lightroom – oplatí sa ho používať?”