Náš život je plný spoločenských udalostí. Spomienky nám ostávajú v mysli a na fotografiách. V dobe smartfónov, ktoré dokážu už asi naozaj všetko, sa zdá prítomnosť fotografa úplne zbytočná. Napriek tomu ich na spoločenských udalostiach stretávame.
Možno ste práve dostali ponukunafotiť vašu prvú svadbu alebo vás strýko poprosil urobiť pár záberov z jeho 50tky. U vás vo firme sa chystá oslava desiateho výročia jej existencie a vám navrhli, že by ste to mohli zdokumentovať fotograficky.
Chýbajú vám potrebné skúsenosti? Nevešajte hlavu, poskytnem vám rada zopár rád, tipov a inšpirácií.
Pre rozsiahlosť témy, ponúkam malý návod v dvoch častiach. Dnes si povieme, ako sa na fotenie čo najlepšie pripraviť, čo všetko mu predchádza a na čo všetko sa pri fotení zamerať. Najbližšie sa viac povenujeme technickej časti a ako si poradiť v situáciách, keď treba fotenie usmerniť alebo si poradiť v obmedzených podmienkach.
Začíname práve teraz :).
A: Príprava alebo samotná “akcia” začína ešte pred akciou
Kým sa vrhnete do fotenia samotného, je dobré sa naň patrične pripraviť. Odporúčam vám:
1. získajte čo najviac informácií o ľuďoch.
Ak je to firemná akcia, kto sú najdôležitejší členovia firmy – tí predsa na fotkách nemôžu chýbať. Osobu, s ktorou komunikujete, požiadajte o scenár eventu. Pri väčších firemných akciách bývajú samozrejmosťou.
Pri akcii rodinnej napr. oslave 50tky, je treba vedieť, kto je oslávencova najbližšia rodina. Fotograf chodí na eventy vždy oveľa skôr ako prichádzajú hostia a pozvaní, fotí ešte predtým ako event začne – to si vysvetlíme neskôr. Má jedinečnú šancu spoznať ľudí, ktorí majú na fotkách byť. Ak si vás objednal oslávenec, poproste ho, aby vám predstavil alebo aspoň “ukázal”, kto je jeho najbližšia rodina.
Treba sa držať pravidla, že každý zúčastnený sa má na vašich fotkách objaviť. Ideálne aspoň 3-4krát – napr. keď gratuluje oslávencovi, keď sa baví, aspoň na jednej portrétnej fotke z akcie a na fotke spoločnej.
2. Zistite si informácie o mieste
Ak sa event koná v interiéri, dohodnite sa s majiteľom na obhliadke. Ohláste sa vopred telefonicky, zoberte so sebou všetku techniku a požiadajte o vstup na 15-20min. Spýtajte sa, či smiete používať blesky. V miestnosti si vyskúšajte kontrolný “cvak” s bleskom a následne na nízkych clonách a dlhých časoch bez blesku. Urobíte si obraz o svetle a aj o tom, akú techniku použijete.
Pri fotení vonku je dobré ísť sa pozrieť do terénu v tom istom čase, ako má byť samotný event. Urobte tak napr. týždeň predtým. Prirodzené svetlo sa počas roka mení – nechoďte do terénu v apríli, ak máte event v júli.
Tu vám zväčša blesk netreba, ale znova si dajte pár kontrolných cvakov pre svoj obraz. Môžete v duchu porozmýšľať, kde urobíte portréty z akcie a spoločné foto – ideálny je tieň alebo zákutie bez ostrých tieňov v tvári v čase obeda. Na akciu samotnú si vezmite aj reflexnú dosku – môže prísť vhod, hoci to si už vyžaduje pomoc “okoloidúceho”.
3. Predsvadobné konzultácie
Vždy robte predsvadobné konzultácie – sú súčasťou prípravy na samotný event. Uveďte ich vrámci balíka služieb, ktorý novomanželom ponúknete. Starostlivo počúvajte hlavne nevestu. S dvojicou sa môžete stretnúť aj viackrát, aby ste si detaily upresnili čo najviac.
Počúvajte klienta dôsledne a zapíšte si aj veci, ktoré si výslovne neželá fotiť. Nie vždy ich vysloví priamo, intuícia je na mieste. Ak vám nevesta povie, nefoťte ma z profilu, lebo mám krivý nos :):) , vymýšľajte zábery tak, aby ste jej vyhoveli.
Súčasťou fotenia svadieb je aj oficiálne fotenie dvojice. Vrámci príprav na fotenie, poproste svadobnú dvojicu, ak majú vlastné námety alebo našli pekné fotky na nete, ktoré sami chcú nafotiť, nech vám ich pošlú dopredu – uľahčí vám to situáciu.
Môžete sa s nimi dohodnúť, že im nafotíte malý bonus – posledné rande za slobodna. Zabijete dve muchy jednou ranou. S dvojicou sa skamarátite, svadobné fotenie už nebude pre obe strany príliš stresujúce a zároveň si vyskúšate pózy a zábery “na nečisto”.
V poslednej dobe sa ujala myšlienka fotiť oficiálne svadobné fotky mimo svadobného dňa. Skúste im to navrhnúť. Na fotenie budete mať ďaleko viac času a odbudne vám kopec stresu počas svadby. Navyše sa môžete vybrať fotiť na ich obľúbené miesto, kde by ste sa pre krátkosť času počas svadobného dňa nedostali.
4. Plán B
Rátajte s ním hlavne pri outdoorových foteniach. Zlé počasie môže prekaziť napr. oficiálne svadobné foto. Popremýšľajte, kde by ste mohli fotiť vnútri a preberte to so svadobnou dvojicou. Ak predpoveď počasia hlási dážď, navrhnite im nech si prinesú vlastné dekorácie v podobe farebného dáždnika a gumák a môžete fotiť aj v daždi. Prípadne sa s nimi dohodnite na oficiálnom fotení mimo svadobného dňa.
Samozrejme nezabudnite ani na nepremokavý návlek pre váš drahý foťák a handričku, s ktorou si utriete kvapky dažďa z objektívu.
Rodinné a firemné akcie majú obyčajne plán B zohľadnený už dopredu. Vždy je nejaký prístrešok, kam sa možno schovať a vy môžete mať unikátne zákulisné zábery ako ľudí prekvapil dážď :).
5. Kontrola techniky
Večer pred akciou nabite všetky baterky – aj záložné. Skontrolujte SD karty a CF-ká vo foťáku, urobte si na nich miesto, sformátujte ich. Pribaľte si záložné karty. Uložte na jedno miesto všetku techniku a presvedčte sa, že vám nič nechýba.
Ak máte pevné sklá, vezmite z každého jedno :). Širokouhlý príp. rybie oko na zábery interiérov a širších scén, telefoto na nepozorované zákulisné fotenie, klasickú 50tku – tá zachytí väčší rozsach scén a situácií a dobré portrétne sklo. Kvalitný zoomovací objektív tiež nie je na škodu, ušetrí vám striedanie objektívov, keď sa situácia rýchlo mení.
Pamätajte na plán B – hoci máte outdoorové fotenie a vystačíte si s foťákom, objektívmi a reflexnou doskou, určite si vezmite aj blesky, softboxy a statívy – pre prípad, že nakoniec budete nútení fotiť vnútri.
ZÁLOŽNÝ FOTOAPARÁT je veľkou výhodou až podmienkou. Neviete, kedy vás technika nechá “v štichu”. Hlavne v zimnom a sychravom období sa hodí dvojnásobne. Pri prechode zo zimy do tepla (zvonka dovnútra) sa objektívy rosia a technika zlyháva. Nechajte jeden foťák vnútri, s druhým foťte vonku. Keď vojdete dnu, iba vezmete foťák, ktorý máte v interiéri a fotíte ďalej. Vyhnete sa situácii, že vám ujde skvelý záber, pretože sa vám zarosil objektív.
B: Čo všetko fotiť?
Malé zhrnutie v niekoľkých bodoch:
1. Interiér, scénu, prostredie
Už som spomenula, že fotograf chodí na fotenie eventov dostatočne dopredu. Radím vám aspoň hodinku pred jeho začatím.
Ak ste nemali možnosť ísť na obhliadku predtým, aspoň máte čas sa zorientovať v svetelných podmienkach. Máte čas spoznať dôležitých ľudí, ktorí nesmú na fotkách chýbať.
A nakoniec, ste tu najmä kvôli foteniu výzdoby a dekorácií či už interiéru alebo exteriéru. Keď začnú prichádzať hostia, nič už nebude na svojom mieste.
Nebojte sa experimentovať a používať nielen “širokáč” ale aj rybie oko. Širokouhlé objektívy sú ideálne na zachytenie veľkých scén. Rybie oko síce skresľuje po okrajoch, ale zároveň podáva perspektívu, ktorú vlastným okom neuvidíte – a teda aj netradičné pohľady.
2. Detaily a priblíženia
Sú súčasťou fotenia výzdoby. Použite svetelný objektív, foťte na nízkych clonách. Budete mať krásne rozostrenie a bokeh. Stále máte čas, kým prídu hostia, tak sa vyhrajte do sýtosti.
3. Oficiálny program
Na to ste sem prišli. To je gro vášho fotenia. Ak máte scenár eventu, držte sa ho. Ubezpečte sa predtým, že ho firma nezmenila. Ak nemáte vopred dohodnuté, čo fotiť pri rodinnej akcii, ste tu skôr, tak si to zistite.
Predvídajte situáciu. Ľudia netušia, o čom je vaša práca – skočia vám pred objektív, postavia sa pred vás. Ak gratulujú, zásadne sa neotočia smerom ku vám, obyčajne nestoja ani bokom, otočia sa vám rovno chrbtom. Ak môžete, dohodnite sa s moderátorom akcie alebo inou zodpovednou osobou, aby ľudí na to taktne upozornil.
4. Ľudí – momentky
Ste jednostaj v akcii. Ak práve nebeží žiadny oficiálny bod programu, foťte momentky. Sledujte situáciu z opodiaľ, využite objektív alebo zoom s dlhším ohniskom.
5. Zákulisie
Prípravy, obsluha, catering, hudba, organizátori… námetov máte neúrekom. Znova môžete využiť dlhšie ohnisko, aby si to ani nevšimli. Alebo ich naopak poproste, nech na moment zapózujú do objektívu.
6. Portréty z akcie
Internet je plný selfíčiek. Ľudia si už zvykli na pohodlnosť smartfónov a dnes ešte sotva niekomu napadne vziať si na akciu so sebou čo i len drobný kompaktík do vrecka. Sami najlepšie viete, ako selfíčka z podobných akcií vyzerajú – býva na nich kopec zbytočností, ktoré tam nepatria.
Darujte ľuďom krásnu spomienku na udalosť, ktorej sa zúčastnili. Urobte im kvalitný portrét z akcie. Pamätajte, že ľudia sú na portréte najdôležitejší. Vyplňte nimi celý rám fotky. Že nevidno ani kúsok z interiéru? Nevadí, som si istá, že oni si aj po rokoch spomenú, z akej akcie si ten portrét priniesli.
7. Spoločné fotky
Poznáte to – zavelí sa “spoločná fotka” a každý by sa aj do myšacej dierky schoval. Ľudia sa budú tlačiť dozadu, len tak vykúkať ponad rameno niekoho iného, lebo sa neradi fotia. Nechápu, že nemôžu stáť v jednej línii, lebo by sa všetci na fotku nepomestili.
Prišla vaša chvíľa prejaviť sa ako zdatný organizátor. VY si musíte ľudí usporiadať. Povedzte im presne, čo majú robiť – aj niekoľkokrát. Požiadajte ich napríklad, nech sa postavia do dvoch radov alebo “”prepáčte, vy ste nižší, mohli by ste sa vymeniť s týmto pánom a ísť dopredu?” Vyjadrujte sa jasne, stručne, presne a buďte trpezlivý. Ľudia niekedy ani na tretíkrát nepochopia, čo majú robiť.
A nerobte si veľkú hlavu z poznámok prítomných, že dirigujete ako generál :). Robíte si iba svoju prácu. Zaplatili vám a vy musíte odovzdať KVALITNÝ materiál.
Čo poviete? Zdali sa vám moje rady aspoň trošku užitočné? Ak áno, budem rada za zdieľanie či „lajk“
Najbližšiu časť venujeme technickej časti a situáciám, ktoré vás môžu prekvapiť.
Majte sa fajn …a foťte!
Veľa dobrého svetla prajem.
Maja Švecová