Fotenie vtáčikov po prvý krát

Keďže bývam na dedine a snažím sa na dvore vytvoriť podmienky, aby tu mohli žiť rôzne užitočné živočíchy, nasťahovalo sa sem aj viac vtáčikov. Rozhodol som sa ich začať fotiť. Tu sú moje prvé pokusy aj s postrehmi. Do budúcna fotenie vylepším 🙂

Dal som sem aj vydarenejšie, aj nevydarené fotky. Všetky bez úprav, sú len orezané. Ideme na to. Začneme mojimi postrehmi a na konci ich rozšírime o pár tipov. Ako prvé potrebujeme:

Miesto na fotenie vtáčikov

Najjednoduchšie to majú tí z vás, ktorí bývate v dome a na pozemku máte búdku pre vtáčiky. Viete, že sem chodia a nemusíte hľadať  ďalšie miesto. Ak takúto možnosť nemáte, môžete navštíviť niekoho známeho, kto búdku má, alebo sa popozerať v parku, či niekde nie je osadená. Pokračovať budeme s variantom, že máte búdku alebo aspoň prístup v nej, prípadne miestu, kde sa vtáčiky zdržujú.

Výbava

Na fotenie vtáčikov je potrebný objektív s veľkými ohniskovými vzdialenosťami. Odporúča sa minimálne 200mm, no ideálne je 300 a viac. To vám zabezpečí, že vtáčiky môžete fotiť s dostatočnej vzdialenosti, aby ste ich nevyplašili. Ak taký objektív nemáte, nesmúťte. Zatiaľ ani ja. Preto som si to vyriešil inak. Takže som potreboval:

  • Statív
  • Zrkadlovku
  • Mobil
  • Aplikáciu na ovládanie foťáku na diaľku
  • Náhradná baterka

Postup fotenie vtáčikov

Ak máte foťák so vstavaným alebo externým wifi modulom, máte to trošku pohodlnejšie. Ak nie, nižšie napíšem riešenie aj pre vás v časti – Fotíme z blízka. Na úvod si hneď vyskúšajte spojiť foťák s mobilom a spraviť fotku, či všetko ide ako má. Potom si rozložte statív čo najbližšie ku vtáčej búdke, alebo v mojom prípade iba kŕmitku. Netreba to však prehnať, ak budete veľmi blízko, vtáčiky si na foťák budú musieť zvyknúť a o to dlhšie bude trvať fotenie.  Ja som sa veľmi blízko nedostal, pretože som mal limit – susedov plot. Búdku ešte nemám namontovanú, tak som využil jeho kŕmitko. S mojím objektívom 18-55 to znamenalo, že som mal veľa zbytočného pozadia a vtáčiky boli menšie.

Jedna z výhod tejto vzdialenosti bolo to, že si vtáčiky nemuseli na foťák zvykať. Hneď na začiatku si nastavte foťák do režimu priority clony a jej hodnotu nastavte najskôr na nízke číslo. Ja som si zvolil najnižšiu ako som mohol – 5,6. To vám dovolí pekne „odpichnúť“ vtáčika od pozadia. Nevýhoda ale je, že si musí sadnúť presne do roviny ostrosti (vysvetlí nižšie). To sa dá jednoducho zabezpečiť tak, že máte búdku a na nej „paličku“, na ktorú si sadajú. Keďže na kŕmítko môžu sadnúť z každej strany, mal som to trošku ťažšie.

Vtáčiky aj keď sedia, robia rýchle pohyby. Obzerajú sa, zobú, džugajú do seba. Ak ich nechcete mať rozmazané, vypočítané časy musia byť veľmi rýchle. Najskôr mi vypočítalo 1/250 sekundy.  Po pár pokusoch som zistil, že čas sa mení len minimálne. Oblaky široko ďaleko žiadne, tak som dal foťák do manuálneho režimu.

Zaostrovanie

Zaostrovanie u mňa je veľmi pomalé, vtáčiky sa dlho nezdržia a preto je úplne neefektívne zaostrovať stále. Preto som zvolil variantu manuálneho zaostrovania. Zaostríte na miesto, kde vtáčiky sadajú najčastejšie („palička“), zaostríte naň, prepnete objektív na MF a viac sa ho nedotknete. Ak máte na svojom objektíve optickú stabilizáciu, môžete ju vypnúť. Foťák je na stavíte, takže obraz bude v pohode.

Fotenie

Vezmite smartfón, spojte ho s foťákom, odstúpte čo najďalej ako vám signál dovolí a spravte fotku. O chvíľu ďalšiu. To len aby si vtáčiky zvykli na ten zvuk, ak sedia niekde okolo. A potom už len vždy, keď nejaký priletí, treba cvaknúť. Cvak. Cvak. Cvak.

Zmena nastavení

Po pár fotkách sa mi zdalo, že vtáčiky nie sú celkom ostré. Tak som skúsil zvýšiť clonu až na hodnotu 8. Ani na jednej z použiteľnejších fotiek nebolo vidno rozdiel, preto som sa vrátil späť k hodnote 5,6. Okrem toho som znížil čas na 1/1250 sekundy. Tým som musel upraviť aj hodnotu ISO, inak by boli fotky veľmi tmavé. Skončil som pri hodnote 500, pretože tu bol šum ako tak znesiteľný.  A bum. Keď si sadol na miesto, kde bolo zaostrené, hneď sa na to lepšie pozeralo. Okrem toho som foťák na statvíe trochu napravil a zaostril na iné miesto.

Nevýhody

Môj foťák Nikon D5300 sa dá prepojiť s mobilom pomocou WMU – wireless mobile ulity. Nie je to zrovna najrýchlejší spôsob cvaknutia. Z foťáku máte liveview, čo malo za následok oneskorenie cvaknutia. Preto často krát pri odfotení, už vtáčik dávno odletel. Prípadne sa rozhodol odletieť a na fotke zostal rozmazaný. Druhá veľká nevýhoda je, že vám to veľmi rýchlo zožerie baterku. A ak fotíte v zime, tak ani nevravím. Moja sa dostala na hranicu, kedy už nedovolí fotiť cez WMU za necelú hodinu. Tretia nevýhoda je, že cez túto aplikáciu neviete foťák ovládať. Takže zmena nastavení znamenala, že som musel ísť k foťáku. Čím som samozrejme vtáčiky na chvíľu z okolia odplašil. Aspoň sa mi tak zdalo.

Fotíme z blízka

Tým, že sa mi baterka dostala na nízku úroveň, som si vyskúšal aké je to fotiť zblízka. Drepol som si k foťáku, ruku som dal hore na foťák a čakal som. Keď prišiel vtáčik, spravil som cvak. Niekedy som na jedného stihol aj 3 zábery. V porovnaní s diaľkovým ovládaním je to úplne super. Najpoužiteľnejšie zábery vznikli práve takto.

Ale nebolo to také jednoduché. Mal som šťastie, že vtáčiky boli na ľudí zvyknuté, ale aj tak som musel byť pri foťáku nehybne. Ako náhle som obzrel, trvalo im oveľa dlhšie, kým sa odhodlali prísť ku kŕmitku. Preto je lepšie používať telefoto objektívy. Môžete ich fotiť z väčšej diaľky nerušene.

Tak a hotovo.

Ďalšie tipy

Keďže fotenie vtáčikov nebude pravdepodobne len na dvore, mám tu pre vás ešte zopár tipov.

  • Úkryt – ak budete fotiť vtáčiky v lese, skúste si spraviť úkryt. Také niečo, ako bunker z detstva. Budete menej nápadný.
  • Prikrmovanie – naučíte si vtáčiky chodiť na miesto pred bunkrom, kde na ne dobre vidíte. Rôzne papanie = rôzne vtáčiky.
  • Zvuky vtákov – pustiť nahrávku so zvukmi iných vtákov môže spôsobiť, že tam priletia niektoré zvedavé. Nepreháňajte to však. Nerobí im to dobre.
  • Dlhé ohniská – už som to spomínal, ale spomeniem ešte raz. Foťte telefoto objektívmi.
  • Optická stabilizácia – ak fotíte z ruky vtáčiky na mieste, nechajte ju zapnutú. Vypnúť ju treba vtedy, ak fotíte vtáky, ktoré letia alebo používate statív. Výnimkou je iba prípad, ak stabilizácia bola navrhnutá na panning.
  • Automatické zaostrovanie – nastavte si ho na kontinuálne zaostrovanie.

Ako posledný tip sem dám oblečenie. Ak pôjdete von, nezabudnite sa primerane obliecť. V lete šaty zo seba zhodíte, ale v zime ich nájdete narastené na strome. Radšej viac ako menej, nech ich môžete zhodiť.

Dúfam, že som vám týmto trochu pomohol. Plánujem kúpiť nový objektív a vyskúšať kryt. Takže ja jar sa môžete tešiť na nové postrehy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *