Začíname s fotoštúdiom II.- 10 rád a tipov na začiatok

Minule sme si predstavili nekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez “ťažkej techniky”.  Dnes vám opäť ponúkam niekoľko drobných nápadov na rôzne pomôcky a detaily, na ktoré by ste vo svojom fotoštúdiu nemali zabudnúť. Budete prekvapení, čo všetko sa vám v štúdiu okrem osvetľovacej techniky ešte môže hodiť.

Applebox vs. schodíky

U mňa sotva nájdete stoličku s operadlom. Teraz už síce nejaké mám, ale na fotenie ich zásadne nepoužívam. Má to jednoduchý dôvod – vzpriamený postoj. Akonáhle sa opriete o operadlo, vaše telo sa zhrbí a “zmľandravie”. Naopak, sedenie bez operadiel vás núti vytiahnuť sa z pásu a vzpriamiť chrbticu – čo na fotkách oceníte.

Sedenie bez operadiel – prinúti vás vytiahnuť sa v páse a sedieť vystreto.

Ľahké a prenosné – poslúžia na sedenie pri fotení aj ako úložný priestor.

Nedávno som objavila super vec – applebox. Geniálne a jednoduché zároveň. Drevené “škatule” rôzne vysoké, ktoré môžete naskladať na seba, použiť osobitne a uskladniť jednu do druhej – ako ruskú matriošku  . Samozrejme, u nás ho nekúpite – treba osloviť domáceho kutila alebo zájsť k stolárovi.

Načo vám budú? Majú mnoho využití. V prvom rade slúžia na sedenie pri fotení. Sú ľahko prenosné a dosť pevné na to, aby sa na nich sedelo. Appleboxy môžete dať postojačky alebo po ležiačky.

Rôzna výška appleboxov vám umožní rôznu výšku sedenia – môžete ich naskladať na seba a tým zvýšiť sedenie. Môžete si vyskladať také vysoké sedenie, ako potrebujete, čo veľmi oceníte pri rôzne vysokých postavách. Môžete sa na ne postaviť, ak potrebujete fotiť z vyššej výšky. Môžete ich použiť ako podložku pod nohy, aby ste dorovnali rôznu výšku fotených postáv.

Väčšina stoličiek má rovnakú výšku sedenia. Applebox vám umožní výšku sedenia prispôsobovať každej situácii. Poskytne vám to množstvo variácií počas fotenia.

Appleboxy sú z dreva – a pôsobia skvelo aj ako vintage dekorácia. Ak sa vám farba dreva nepáči, viete si ich premaľovať. Alebo len tak cez ne prehodiť fotoplátno a prekryť ich, aby splývali so scénou. Nikto si nevšimne, na čom vaši zákazníci sedia. Hovorím, využití je neúrekom.

Znova mám pre vás menší trik. Applebox čiastočne nahradí malá drevená stolička – alebo skôr drevené schodíky. Dostane ich v najväčšom švédskom obchodnom dome s nábytkom (názov si domyslíte sami). Netvrdím, že sa nedajú kúpiť aj inde. Neposkytnú až toľko variácií ako appleboxy. Dobre však poslúžia aj pri nastavovaní svetiel, keď si treba stúpnuť vyššie a doladiť ich výkon.

Fotopozadia – vinyl vs. látkové fotoplátna

Čo s fotoplátnami? Aké uprednostniť –  vinylové, papierové alebo tkané? Výber je samozrejme na vás. Mne sa však osvedčili najmä klasické látkové fotoplátna, a to z viacerých dôvodov.

Sú väčšie. Látkové fotopozadia mávajú obyčajne rozmery 3x6m, kým vinylové 1,6x3m prípadne 2x3m. Vinylové sú často rovno s potlačou – a ak práve nechcete vianočnú scénu alebo scénu, ako z detskej izby, veľmi vám nepomôžu. Treba ich častejšie meniť a dokupovať nové – nechcete mať predsa všetky detské portrétne fotografie na tom istom pozadí.

Vinyly používam prevažne na detské fotenia. Viac sa mi osvedčili látkové fotopozadia, či už jednofarebné, s jemným vzorom alebo batikové (zaujímavá je napr. značka Bresser). Jemný vzor nepúta pozornosť a ak áno, vždy ho môžete v post-procese dodatočne rozmazať.

Látkové fotopozadie – jemný vzor iba dotvára samotný portrét.

Vo svete sú štúdiá, kde vám látkové fotoplátna namaľujú na mieru. Sami si ho namixujete, prípadne si vyberiete z pestrej škály pozadí, ktoré majú. Len pre zaujímavosť, môžete si pozrieť nasledovné linky:

http://unique-backdrops.com
http://www.oliphantstudio.com

Alebo sa na podobné štúdio zahrajte sami. Z internetu si objednajte “Primed Artist Canvas Roll” – vystužené umelecké plátno v rolke (alebo aj mäkké, ničím nenapustené) – a sami si ho namaľujte  . Stačia vám na to farby z najbližšieho obchodu s maliarskymi potrebami – na maľovanie stien, samozrejme. Voľte pastelové tóny – jemne dotvárajú pozadie na fotkách.

Canvas v rolke.

Šatník, paraván a zrkadlo

Pokiaľ sú portréty vaša doména, je čas rozmýšľať nad “záložným” šatníkom.Ľudia sa ma zvyknú pýtať, aké oblečenie si majú priniesť na fotenie. Aj keď im poviem, čo a ako, vždy nám nakoniec niečo chýba alebo spolu neladí. Tak som začala zakladať malý šatník. Zatiaľ má úspech a veľa ma to nestojí. Nakupujem v zľavách alebo v “sekáčoch”.

Ak sa pre niečo podobné rozhodnete, pamätajte na to, že oblečenie by ste mali nakupovať v rôznych konfekčných veľkostiach – vaši zákazníci si predsa nie sú podobní ako vajce vajcu 

Zároveň potrebujete miesto na prezliekanie. Ak na to nemáte separátnu miestnosť, postačí aj obyčajný paravan. Poslúži na dve veci – v čase fotenia ako miestnosť na prezliekanie a po zvyšok času za ňou mô žete mať schované vačšie fotopotreby, rekvizity a rôzne iné veci.

Paravan

Vizáž je vhodné skontrolovať pohľadom do zrkadla. Jedno veľké si zaobstarajte. A k nemu ešte jedno stolové, malé – na líčenie pred fotením.

Drobné (foto) pomôcky

Pri použití látkových plátien, je vhodné ich uchytiť na rám alebo kovovú konštrukciu. Existujú na to “štúdiové svorky s rôzne veľkým rozponom (roztvorením) – 4, 6, 6,5cm a iné. Vyberajte podľa priemeru tyčí, na ktorých máte uchytené plátno na ráme.

Štúdiové svorky

Majú aj ďalšie využitie – môžete nimi zopnúť čokoľvek. Aj voľné oblečenie z vášho záložného šatníka, ak práve nemáte v zálohe tú správnu veľkosť  .

Používate množstvo techniky – sem-tam treba niečo opraviť, pritiahnuť. Skrutkovač bude váš veľký kamarát – krížový alebo obyčajný – najlepšie v rôznych veľkostiach. Pre pánov samozrejmosť, pre dámy prekvapko.

A teraz prekvapko pre pánov – zaobstarajte si “šitíčko” . Ihla, nite, zapínacie špendlíky,… Čokoľvek môžete upraviť pred fotením – stiahnuť niťou, “zafercovať” alebo zapnúť špendlíkom – urobte. Ušetríte si kopec retušovania.

Zdali sa vám tipy užitočné? Tak nás sledujte naďalej – o štúdiu a svieteniach ešte čo-to napíšeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *